Zdjęcia

W tej chwili na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Na naszej stronie:

Pożegnanie śp. Pawła Adamowicza - Prezydenta Gdańska

alt
Fot. Karol Stańczyk

Uroczystości Ponarskie - napisali o nas

alt

Konferencja Ponarska - relacja na www.l24.lt

Temat okrutny, niewyczerpany, do którego trzeba będzie wracać. Konferencja Ponarska

– Ponary są takim elementem, który jest zapomniany. Dopiero teraz dzięki ciężkiej pracy Stowarzyszenia „Rodzina Ponarska” wrócił do podręczników historii i przychodzi do pamięci ludzi” – powiedział profesor Uniwersytetu Gdańskiego, pracownik Oddziału IPN w Gdańsku dr hab. Piotr Niwiński podczas środowej Konferencji Ponarskiej w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.
Konferencja Ponarska była jednym z elementów trwających w Wilnie od wtorku Dni Ponarskich. Jak podkreśliła na wstępie obrad Maria Wieloch, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Ponarska”, organizatora uroczystości, tegoroczne obchody szczególnie ważne, ponieważ w tym roku przypada 75. rocznica zamordowania w Ponarach przez oddziały SS, policję niemiecką i kolaboracyjną policję litewską największej grupy młodzieży – około 100 młodych dziewcząt i chłopców.
alt

Relacja Aleksandry Akińczo (PAP) z Dnia Ponarskiego w Wilnie

W Wilnie rozpoczęły się obchody Dnia Ponarskiego
Wileńskie obchody Dnia Ponarskiego rozpoczęły się we wtorek od złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Pelczara, prekursora polskiej onkologii, rozstrzelanego w Ponarach 17 września 1943 roku. Obchody potrwają do niedzieli.
W obchodach uczestniczy 30-osobowa grupa Stowarzyszenia Rodzina Ponarska i przedstawiciele społeczności polskiej na Litwie.
Prezes Stowarzyszenia Maria Wieloch w rozmowie z dziennikarzami zaznaczyła, że każde przybycie do Wilna Rodziny Ponarskiej jest dla jej członków „dużym przeżyciem”, gdyż tu zostali zamordowani ich bliscy. „Ten rok jest szczególny. Obchodzimy 75. rocznicę zamordowania w Ponarach dużej, około 100-osobowej grupy polskiej młodzieży, gimnazjalistów, którzy ginęli z okrzykiem: +niech żyje Polska+” - powiedziała Wieloch.

Rodzina Ponarska odwiedziła Zułów

Rodzina Ponarska odwiedziła Zułów

W Wilnie i na Wileńszczyźnie rozpoczęły się organizowane od kilku lat przez Stowarzyszenie „Rodzina Ponarska” – Dni Ponarskie, które tego roku odbywają się w dniach 19-25 września. Ich uczestnicy w pierwszym dniu – 19 września – odwiedzili Zułów, gdzie przy steli i dębie upamiętniających zbrodnię ponarską złożyli wieńce i zapalili znicze.

Apel pamięci w Ponarach - wrzesień 2017

Wilno i Wileńszczyzna
Antoni Radczenko
Fot. Joanna Bożerodska

Wrzesień 23, 2017


Apel pamięci w Ponarach: Gromadzimy się w miejscu zbrodni, pamięci i modlitwy

W sobotę (23 września) w Kwaterze Polskiej w Ponarach, w ramach Uroczystości Ponarskich, została odprawiona uroczysta msza święta polowa, odbył się apel pamięci oraz zostały złożone kwiaty. Uczestnicy złożyli kwiaty również w kwaterze żydowskiej i romskiej.

Uroczystości ponarskie na Wileńszczyźnie - wrzesień 2017

Wilnoteka.lt, 18 września 2017
Polska kwatera w Ponarach, fot. wilnoteka.lt
Stowarzyszenie Rodzina Ponarska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Związek Polaków na Litwie mają zaszczyt zaprosić na uroczystości Dni Ponarskich na Wileńszczyźnie od 19 do 24 września 2017 r.
Więcej artykułów…