W tej chwili na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

Na naszej stronie:

Sprawozdania z wyjazdów

Relacja z Dnia Ponarskiego w Warszawie – 14.05.2017

W dniu 14 maja br. odbył się w Warszawie Dzień Ponarski, na które złożyła się Msza św. w intencji ofiar i ich oprawców oraz uroczystości na Powązkach Wojskowych przy Pomniku Ponarskim (program wcześniej na stronie).
Tegoroczne uroczystości zostały poświęcone głównie młodzieży wileńskiej zamordowanej w Ponarach w maju 1942 r., gdyż w tym roku przypada 75. rocznica tego wydarzenia.

Relacja z uroczystego odsłonięcia i poświęcenia Tablicy Ponarskiej w Augustowie 25.06.2017

W dniu 25 czerwca, w dniu Odpustu w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Augustowie, w czasie uroczystej Mszy św. odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Tablicy Ponarskiej. Ksiądz Proboszcz dr Wojciech Kalinowski chętnie zgodził się na umieszczenie Tablicy Ponarskiej w tym kościele, żyjącym pamięcią o Polskich Bohaterach, dla których Bóg, Honor, Ojczyzna były zawsze na pierwszym miejscu. Tablica została ufundowana przez śp. Renatę Buśko, wiceprezesa Stowarzyszenia Rodzina Ponarska. Długa choroba, z którą Fundatorka nie wygrała walki, spowodowała opóźnienie w odsłonięciu tablicy.

Sprawozdanie z uroczystości ponarskich na Wileńszczyźnie 23-26 września 2016

W tegorocznych uroczystościach wzięły udział 34 osoby – członkowie Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, Związku Sybiraków, Gdańskiej Rodziny Katyńskiej i Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej. Stan zdrowia uniemożliwił kilku osobom wyjazd na uroczystości. Był również z nami Senator RP Pan Waldemar Bonkowski z woj. pomorskiego.

„Dzień Ponarski” i 20 lecie Stowarzyszenia Rodzina Ponarska na Wileńszczyźnie z podróżą w dniach 28-30.09.2014

Gdańsk – Wilno, 27 września 2014 – w sobotę rano wyjeżdża grupa 34 osób z Gdańska. Są to członkowie Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, przedstawiciele Rodziny Katyńskiej, Sybiraków i Stowarzyszenia Godność oraz Sympatycy. Po zajęciu wszystkich miejsc ruszyliśmy planowo. Bezpiecznie wiozło nas dwóch kierowców. Pierwszy przystanek przy sanktuarium w Gietrzwałdzie. Następny postój pod Piszem, ostatni posiłek przed przekroczeniem granicy - obiad z rosołem i schabowym, napoje. Jeszcze na terytorium Polski wymieniliśmy pieniądze 1 lit = 1,25 zł. I bezboleśnie przekraczamy granicę polsko-litewską, której wielu nie zauważyło.

Relacja z uroczystości poświęcenia Tablicy Ponarskiej w Płocku W dniu 14.09.2014 r.

Poświęcenie tablicy w Płocku

W dniu 14.09.2014 r. odbyła się podniosła uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Tablicy Ponarskiej  w Kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa na Cmentarzu Parafii Katedralnej św. Bartłomieja w Płocku.  Uroczystą Mszę św. koncelebrowali Ks. Kanonik Stefan Cegłowski, Ks.Wiesław Gutowski – Proboszcz Parafii św. Bartłomieja oraz Ks.Michał Fordubiński – Wikariusz  w intencji Ofiar zbrodni ponarskiej w latach 1941-1944.
Przed Mszą św.sprawę zbrodni ponarskiej przybliżyła Renata Buśko – Wiceprezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, która straciła tam Ojca. Homilię wygłosił ks. Proboszcz W. Gutowski. Modlitwę wiernych odczytał Henryk Midro – Członek Stowarzyszenia Rodzina Ponarska. Po Mszy św. poświęcenia Tablicy Ponarskiej  dokonał Ks. Kanonik Stefan Cegłowski. Tablicę odsłonili Renata Buśko – fundatorka Tablicy, Maria Wieloch – Prezes SRP oraz Zbigniew Cholewiński – inicjator umieszczenia tej Tablicy w Płocku. Następnie zostały złożone pod nią kwiaty i zapalone znicze.

Relacje filmowe z uroczystości ponarskich na Wileńszczyźnie w dniach 28-30.09.2014

Relacje filmowe

Uroczystości w Ponarach w dniu 29.09.2014 - część I – przy Pomniku Żydowskim

 

 Uroczystości w Ponarach w dniu 29.09.2014 - część II -  Msza św.   i Apel Pamięci z dnia 29.09.2014:

 

 Uroczystości w Domu Kultury Polskiej w Wilnie – Konferencja poświęcona Zbrodni Ponarskiej w dniu 29.09.2014

 

Relacja z uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Ponarskiego w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku koło Kościerzyny w dniu 15.08.2013 Uroczystość rozpoczęto Mszą św. koncelebrowaną przez Księdza Komandora Janusza Bąka – Kapelana

Uroczystość rozpoczęto Mszą św. koncelebrowaną przez Księdza Komandora Janusza Bąka – Kapelana Stowarzyszenia Rodzina Ponarska i Przedstawiciela Biskupa Polowego Wojska Polskiego wraz z Księdzem Grzegorzem Fąferko Proboszczem Parafii w Szymbarku oraz księdzem wikarym Tomaszem Dawidem. Homilię wygłosił ks. Komandor nawiązując w niej do Święta Matki Boskiej Zwycięskiej, Święta Wojska Polskiego oraz zbrodni ponarskiej, za której ofiary sprawowana była ta Msza św. Nie zabrakło w niej nawiązania do wielkiego patriotyzmu młodzieży Wileńszczyzny i przytoczenia urywków dwóch grypsów: ..”Solidarni i świadomi wagi chwili oddajemy życie za Boga i Ojczyznę. Wierzymy, że to o co walczyliśmy nie zginie.
Sprawę podejmą inni… Polska powstanie wolna i niepodległa … Powiedz to innym, Nie załamał się nikt”… oraz …"Dziękuję Ci Mamo, że nauczyłaś mnie modlić się, inaczej nie wytrzymałbym tutaj ….” Pod koniec Mszy św. Ksiądz Proboszcz poświęcił urnę z ziemią z Ponar, która została stamtąd przywieziona przez członków Stowarzyszenia w 2000 roku. Teraz stoi w Kaplicy św. Rafała Kalinowskiego wśród innych urn i pamiątek.

Szczecin 07/06/2013 - Relacja z uroczystości Odsłonięcia Tablicy

Relacja z uroczystości Odsłonięcia Tablicy Informacyjnej dopełniającej wiedzę na temat pomnika poświęconego Pamięci Młodzieży Wileńskiej - Cmentarz Centralny w Szczecinie, 07 czerwca 2013 r.

Ze względu na duże zainteresowanie osób odwiedzających ten cmentarz Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika, który został uroczyście odsłonięty w zeszłym roku, zdecydował się na umieszczenie obok Pomnika Tablicy Informacyjnej, zawierającej krótką informację o zbrodni ponarskiej w trzech językach (polskim, angielskim i niemieckim), listy imion i nazwisk 95 osób zamordowanych w wieku 16-22 lat oraz 33 zdjęcia ofiar.

Uroczystość prowadziła uczennica Zespołu Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie, a Wartę Honorową przy Pomniku pełnili Żołnierze oraz poczty sztandarowe szkół ponadgimnazjalnych.
 
Po odegraniu Hymnu Państwowego przez orkiestrę szkolną i odśpiewaniu przez uczestników głos zabrała narratorka:
Mottem uroczystości były słowa Błogosławionego Jana Pawła II, które są zapisane na tej Tablicy ..."Naród, który odcina się od historii, który się jej wstydzi, wychowuje młode pokolenie bez powiązań historycznych, podcina korzenie własnego istnienia".
Więcej artykułów…